System Center Virtual Machine Manager 2016 Dağıtımın Planlanması

Merhabalar,

Bahsetmiş olduğum gibi SCCM yanı sıra System Center Virtual Machine Manager 2016’ ya baştan sona değiniyor olacağım. Tabiki ilk başlangıç olarak SCVMM için gerçekleştirilmesi gereken tasarım konusunu ele alıyor olacağım.

Bazı forumlarda görüyorum, Best Practice Design olarak paylaşımlar. Lakin SCVMM için tam anlamıyla bir best practice design yoktur. SCVMM tasarımı müşterinin ihtiyacına göre değişiklik gösterir. Başlıca tasarım aşamasında değişiklik gösteren etkenler ve faktörler bulunmaktadır. Burada önemli faktörler yönetimsel sınırların belirlenmesi ve dağıtılması, Ağ sekmentlerinin ayarlanarak bileşenler arası iletişimde band genişliğinin ayarlanarak ilgili konumlandırılmanın yapılandırılmasıdır.

VMM küçük çağlı sanal ortamların yönetilmesinden, dünya çapında on binlerce sanallaştırma platformuna ve veri merkezi altyapılarına kadar ölçeklenebilir.

SCVMM ortamlarının tasarımını yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı husular vardır.

  • Sanallaştırma Platformlarının Sayısı
  • Sanallaştırma Platformlarını Barındıran Bölge Ofislerinin veya Site’ ların Sayısı
  • Güvenlik, yönetim gruplarını ve ihtiyaç duyduğunuz Self-servis seçenekleri.
  • Her bir bileşenin gerektirdiği kullanılabilirlik ve kurtarma süresi.

Sanallaştırma Platformlarının Sayısı

Toplam host sayısı VMM ortamlarının planlanması ve dağıtılmasında ilgili bileşen sunucularının gerektirdiğini fiziksel ve sanal gereksinimleri belirler. Bir SCVMM 2016 Management Sunucusu yaklaşık 1 000 sanallaştırma host’ u ve 25 000 sanal sunucunun yönetimini gerçekleştirebilir. Ancak teorik olan bu bilgiye rağmen SCVMM ortamlarınız için her bir bileşen için ayrı kaynaklar kullanmanızı öneririm ki yönetimini yapabileceğiniz sanal sunucu 125 000’ e kadar çıkabilir ve iş akışını dağıtmanıza yardımcı olacaktır.

Sanallaştırma Platformlarını Barındıran Bölge Ofislerinin veya Site’ ların Sayısı

Bölge veya Site’ larda bulunan sanallaştırma platformlarının bulunması ve bölgeler arasındaki (WAN) bağlantı bant genişlikleri dağıtılaca olan VMM Library Sunucularının sayısını ve yönetim sunucularının sayısını etkilemektedir.

Güvenlik, Yönetim Gruplarını ve İhtiyaç Duyduğunuz Self-servis Seçenekleri

VMM üzerinde güvenlik prosedüleri gereğince Yetkisel Yönetim ve Self Servis hizmetleri sağlamaktadır. Kullanıcılarınıza self servis hizmeti vermek için Hizmet Yöneticisi’ni veya kendi özelleştirilmiş portallarınızı kullanabilirsiniz. Hangi türden VMM dağıtımı ve tasarımının ortamınıza uygun olduğunu belirlediğinizde, tasarım için uygun olan bir self-servis dağıtımı planlayabilirsiniz.

Erişilebilirlik ve Kurtarma Süresi

VMM bileşenleri için Erişilebilirlik ve Kurtarma Sürelerinin belirlenmesi VMM topolojinizin belirlenmesinde önem arz etmektedir ki dağıtımın planlamanızı belirleyecektir. VMM bileşenleri Cluster-Aware olarak yapılandırılmayı desteklemektedir. VMM veritabanı SQL Server Cluster mimarilerinde barındırılabileceği gibi VMM Library sunucularını File Server Cluster mimarisinde yapılandırabilirsiniz.

System Center ailesi içerisinde bulunan Data Protection Manager ile entegrasyonu sağyesinde VMM ortamlarınızdaki bileşenleri koruma altına alabilr ve kurtarma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgiyi Microsoft Technet üzerinden bulabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com