System Center Virtual Machine Manager 2016 Serisi – Kurulum Aşamaları

Merhabalar,

System Center Virtual Machine Manager 2016 serisine baştan sona başladığımızı belirtmiştim. SCVMM Dağıtımının Planlanması’ na yönelik makalemizden sonra artık Virtual Machine Manager 2016 kurulum makalemize geçebiliriz.

Kuruluma başlamadan önce bilinmesi gereken bazı hususlar. Microsoft’ un yüzünü tamamen bulut mimarilerine çevirmesiyle beraber System Center 2016 Ailesinde bulunan bütün ürünler bulut entegrasyonları ve özellikleri ile bulut teknolojilerinde en yakın ürün ailesidir. Günümüzde hayatımıza son sürat giren bulut teknolojileri ile System Center Virtual Machine Manager bulutun temelini oluşturan sanallaştırma platformlarını en iyi şekilde yönetebilen ürünüdür. Bu aralar sıkça konuştuğumuz SCVMM 2016 ile veri merkezlerinin transformasyonları noktasında Software Define Network (SDN) ve Software Define Data Center (SDDC) bize en büyük çözümü sağlamaktadır.

SDN ve SDDC teknolojileri hakkında bir çok uygulama gerçekleştiriyor olacağız. Lakin en başından SCVMM 2016 incelemelerin yaparak sırası geldiğinde transformasyon konularına değiniyor olacağız.

SCVMM 2016 ile gelen gelişmiş özellikleri kullanmak için yapılandırma noktasında göz önünde bulundurmamız gereken kriterler var. Bunlardan ilk’ i VMM ve bileşenlerinin desteklediği işletim sistemi sürümleridir. Bunun için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

Sunucu İşletim Sistemi

İşletim Sistemi VMM Sunucusu Uzak VMM Kütüphanesi Uzak VMM veritabanı
Windows Server 2012 Standard/Datacenter H H SQL Server sürümü tarafından destekleniyorsa
Windows Server 2012 R2 Standard/Datacenter H E SQL Server sürümü tarafından destekleniyorsa
Windows Server 2016 E H SQL Server sürümü tarafından destekleniyorsa
Windows Server 2016 (Masaüstü Deneyimi) E E SQL Server sürümü tarafından destekleniyorsa
Windows Server 2016 Nano H H SQL Server sürümü tarafından destekleniyorsa

VMM Yapısındaki Sunucular

İşletim Sistemi Hyper-V host SOFS Update server PXE server
Windows Server 2012 Standard/Datacenter H H H H
Windows Server 2012 R2 Standard/Datacenter E E E E
Windows Server 2016 E E H H
Windows Server 2016 (Masaüstü Deneyimi) E E E E
Windows Server 2016 Nano E E H H

SCVMM 2016 için ayrıntılı matrix tablosunu Microsoft Technet sayfası üzerinden bulabillirsiniz. Kuruluma geçmeden önce küçük bir kaç hususuda paylaşmakta fayda var.

  • SCVMM 2016 Sadece Windows Server 2016 üzerine kurulabilmektedir.
  • Nano Server üzerine kurulamamaktadır.
  • SCVMM 2016 Hyper-V rolü kurulu bir sunucu üzerine kurulamaz.
  • Fiziksel kurulumu yapılabileceği gibi Sanal’ da kurulumu yapılabilir. Fakat Dynamic Memory kullanılması tavsiye edilmemektedir ama Dynamic Memory kullanılacak ise Start Up Memory 2GB olmalıdır.
  • Host Name standardizasyonuna uygun isimlerdirme yapılmalıdır. Bunun için 15 karakteri geçmemeniz ve karakter kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Gördüğüm bazı yapılandıra hatalarından biri işletim sistemlerinin türkçe olarak kurulmuş olmasıdır. Sunucu işletim Sistemleri ve uygulamaları Türkçe kurmamaya olabilidğince özen göstermelisiniz ki ileride sorunlar ile karşılaşmayın.

Kurulumu gerçekleştireceğimiz SCVMM ve SQL Sunucusu üzerinde Dil ve Bölge Ayarları “English United States” olarak ayarlamalısınız.

http://www.sertactopal.com/wp-content/uploads/2016/10/102916_2238_SystemCente1.png

Kurulumlara geçmeden önce servis hesaplarını oluşturarak ilgili yetkilendirmeleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Oluşturulması gereken servis hesapları aşağıdaki gibidir.

ETKIALANI\scvmmadmin : Sanallaştırma hostlarının yönetimi için RunAs Account

ETKIALANI\scvmmsvc : VMM Servis Hesabı

ETKIALANI\sqlsvc : SQL Servis Hesabı

ETKIALANI\Scvmm Admins : VMM Yoneticiler “Security Group”

İlgili servis hesaplarını oluşturduktan sonra Scvmm Admins grubuna oluşturulan “scvmmadmin ve scvmmsvc” hesapları üye yapmak gerekmektedir. Sonrasında Security Group’ u SCVMM Sunucusu üzerinde Local Administrators içerisine eklenmelidir.

VMM 2016 platformumuza hizmet edecek olan SQL Instance’ ı kurulmadan önce mutlaka ilgili portların SQL Sunucusu üzerinde açılması gerekmektedir. Aşağıda paylaşmış olduğum PowerShell komutlarını çalıştırarak Firewall kurallarını ekleyerek ilgili portlara yetki vermiş olacaksınızdır.

  • New-NetFirewallRule -DisplayName “MSSQL BROWSER UDP” -Direction Inbound -LocalPort 1434 -Protocol UDP -Action Allow
  • New-NetFirewallRule -DisplayName “MSSQL ENGINE TCP” -Direction Inbound -LocalPort 1433-1434 -Protocol TCP -Action Allow
  • New-NetFirewallRule -DisplayName “MSSQL AOAG EP TCP” -Direction Inbound -LocalPort 5022 -Protocol TCP -Action Allow

VMM kurulumuna başlamadan önce Active Directory üzerinde Distributed Key Management için bir konteynır oluşturmalısınızdır.

Not : DKM için bir konteynır oluşturmadan devam edebilirsiniz fakat High Availabilty mimarisine sahip bir kurulum yapacaksanız mutlaka DKM konteynırını oluşturmanız gerekmektedir.

Bunun için ADSIEDIT.MSC üzerinden üzerinde DKM için ilgili konyetnırı oluşturulabilir. İlgili konteynır oluşturulduktan sonra Properties’ den “scvmmsvc” servis hesabına Full Control yetkisi vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Oluşturulan DKM konteynırına ait Distinguished Name’ ini kopyalamayı unutmayın. VMM 2016 kurulumunda kullanıyor olacağız.

Gerekli ayarlamaları tamamladıktan sonra artık kuruluma başlayabiliriz.

SQL Sunucusu kurulumunda yüklenmesi gereken bileşenler Database Engine Services ve Management Tool – Bütün Bileşenlerdir. Collection’ ın SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS olması gerekmektedir.

Oluşturmuş olduğumuz servis hesaplarından sqlsvc hesabına ait bilgileri servisleri çalıştıracak olan kulanıcı olarak belirtmemiz gerekmektedir. Gerekli bilgileri tamamladıktan sonra SQL Instance’ ınızı kurmaya başlayabilirsiniz.

SQL Instance’ ının kurulumu tamamlandıktan sonra VMM Sunucumuzun yapılandırılmasına ve VMM 2016 kurulumunu yapmaya başlayabiliriz.

VMM Sunucusu üzerinde Windows Assessment and Deployment Kit – 10 kurulumu nu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Link üzerinden indirebilirsiniz. Kurmanız gereken feature’ lar Deployment Tools ve Windows Preinstallation Environment (Windows PE)

ADK kurulumunuzu tamamladıktan sonra VMM Sunucunuz üzerine yüklemeniz gereken bir yazılım daha Microsoft ODBC Driver 11 for Microsoft SQL Server dır. Link üzerinden indirebilirsiniz.

Son olarak Microsoftt Command Line Utilities 11 for SQL Server uygulamamızın kurulum dosyasını link üzerinden indirebilirsiniz. Uygulamamızın kurulumunuda tamamladıktan sonra VMM 2016 kurulumuna başlıyabilirsiniz.

İlgili uygulamalar kurulduktan sonra artk System Center Virtual Machine Manage 2016 kurulum sihirbazı başlatıldıktan sonra Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

Kurulacak ola bileşenleri belirlediğimiz bu sayfada VMM Management Server ve VMM Console iki farklı seçenek bulunmaktadır. Biz SCVMM kurulumumuzu yapacağımız bu sunucu için VMM Management Server kutucuğunu işaretleyerek devam ediyoruz.

Ürün Kayı Bilgileri penceresinde Name, Organization Name ve Product Key bilgilerimizi belirtdikten sonra devam ediyoruz.

Lisans sözleşmesi adımında altda bulunan I have read, understood, and agree with the terms of the license agreement kutucuğunu işaretleyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Microsoft Update adımında kurulum sonrasında microsoft updatelerinin bulunup bulunmaması gibi iki farklı seçeneğiniz var. On (Recommended) seçeneğini işaretleyerek birsonraki adıa geçebilirsiniz.

Kurulum lokasyonunu tanımladığımız bu pencerede defaultda gelen kurulum path’ ini göre bilirsiniz. Fakat defaylt gelen bu kurulum lokasyonunu değiştirebilirsiniz.

Veritabanı yapılandırma penceresinde Server name kısmına SQL Instance sunusunun ismini belirtdikten sonra otomatik olarak Instance name’ ini getiriyor olacakır. Use the following credentials kısmında veritabanına SQL Sunucusu üzerinde yetkili olan servis hesabını belirterek bir sonraki adıma geçiyoruz.

Servis hesabı ve DKM ‘ i yaplandırdığımız bu adımda VMM Service Account’ u olarak yarattığımız servis hesabı bilgisini belirtmemiz gerekmektedir. Kuruluma başlamadan önce belirtdiğim, VMM sistemlerinizi High Availability olarak yapılandıracaksanız Distributed Key Management konteynırı oluşturmamız gerektiğini belirtmiştim. Bu kısımda Store my keys in Active Directory kutucuğunu işaretleyerek oluşturduğumuz konteynır’ na ait kopyaladığımız Distinguished Name’ i bu kısıma girerek devam ediyoruz.

Port yapılandırma adımında vmm ve bileşenlerinin kullanacağı portları belirlediğimiz sekmede default portları kullanabileceğiniz gibi kendi portlarınızıda belirleyerek kullanabilirsiniz. Önerim sizlere değiştirmeden kullanmanızdır.

Kütüphane yapılandırma sayfasında yeni bir kütüphane paylaşımı oluşturabilirsiniz veya daha önceden kütüphane paylaşımınız varsa onuda göstere bilirsiniz. Biz yeni kurulum yaptığımızdan dolayı yeni bir kütüphane paylaşımı oluşturarak devam ediyorum.

Kurulum Özeti sayfasında kuruluma başlamadan önce gerçekleştirdiğiniz ayarlamalara yönelik özet bilgisini bulabilirsiniz. Artık Install diyere VMM 2016 kurulumunu başlatabilirsiniz.

VMM 2016 kurulumumuz tamamlandıktan sonra artık karşınaza VMM’ e bağlantı sihirbazınız gelecektir.

Syste Center Virtual Machine Manageer 2016 kurulumumuzu tamamlamış olduk. Bundan sonraki makalelerimizde yapılandırma adımlarına gireceğiz. VMM yapılandırmamıza ait yapılandırmalar tamamen tamalandıktan sonra HA yapılandırmalarına değiniyor olacağız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com