Windows ADK Kullanarak SCCM 2012 SP1 ve R2 Uzerinde Boot_WIM Olusturulması

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere System Center Configuration Manager SP1 ve R2 üzerinde gerçekleştirebileceğiniz yeni “Boot.wim” dosyalarını nasıl oluşturabileceğinizi ve nasıl ekleyebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Boot.WIM’ ler aslında burada oluşturacağımız Winpe.WIM dosyasıdır. Bu dosya işletim sisteminin en küçük ve basit halidir. Biz burada WinPE.wim dosyasını istemcilerimize işletim sistemi dağıtırken kullanmaktayız.

SCCM kurulumdan sonra default olarak karşımıza aslında X86 ve X64 tabanlı iki farklı boot.wim dosyası gelmektedir. İşletim sistemi dağıtımlarında bunları kullanabilirsiniz fakat default gelen bu boot dosyalarını ben kullanmıyorum bunun yerine yeni boot dosyalarımı oluşturuyorum.

Herhangi bir sebepten dolayı boot.wim dosyalarınız üzerinde bozulmalar olabilir ve artık sağlıklı bir şekilde çalışmayabilir. İşte burada biz yeni boot dosyalarımızı oluşturacağız. Bunun için SCCM kurulumu sırasında zorunlu kurulumunu gerçekleştirdiğiniz WAIK (Windows Automated Installation Kit) kurulu olmalıdır. WinPE Windows AIK paketinin bir bileşenidir.

Boot.WIM dosyamızı oluşturmaya başlamak için Windows AIK kurulumu ile gelen Deployment Tools Command Prompt’ umuzu “Run as administrator” diyerek yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Command Prompt’ um üzerinde ben x86 mimarisinde bir boot dosyası oluşturacağım, bunun için COPYPE.CMD X86 C:\WINPE86\ komutunu çalıştırıyorum. Böylelikle C sürücümün üzerinde WINPE86 klasörü oluşturacak ve yeni boot dosyamı klasörümün içerisine kopyalayacaktır.

Oluşturmak istediğiniz mimarilere sahip boot dosyalarını aşağıdaki komutları kullanarak oluşturabilirsiniz.

  • COPYPE.CMD x86 c:\WINPE86\
  • COPYPE.CMD amd64 c:\WINPE64\
  • COPYPE.CMD arm c:\WINPEARM\

Oluşturduğunuz mimarideki boot dosyalarını bu şekilde görebilirsiniz. Tabi ki biz boot dosyalarımızı SCCM sunucumuz üzerine ekleyeceğiz. Bunun için yönetim CM konsolumuzu açıyoruz.

Software Library’ miz içerisinden Operating Systems > Boot Images da Add Boot Image diyerek yeni boot dosyamızı eklemeye başlıyoruz.

Burada oluşturduğunuz boot dosyalarınız bulunduğu klasörü paylaşıma açmanız gerekmektedir. Paylaşıma açtıktan sonra Path kısmında artık ekleyeceğimiz boot dosyamızı göstermemiz gerekiyor. Dosyamızı ekledikten sonra alt kısımda bulunan Boot Image kısmı otomatik olarak image’ ı algılayacak ve mimarisini gösterecektir. Bu pencereden artık ilerliyoruz.

Eklediğimiz boot dosyamıza isim, versiyon ve açıklama ekleyebilirsiniz. Birden çok ve boot dosyanız varsa bu kısımları doldurmanızı tavsiye ederim. Gelişen yapılarda ilerde karmaşa yaşamamıza yardımcı olacaktır. Gerekli kısımları doldurduktan sonra artık boot dosyamızı ekliyoruz.

Boot dosyamızı distribution point’ lerimizi üzerine dağıtmadan önce “Deploy this boot image from the PXE enable distribution point” kutucuğunu işaretleyerek Boot dosyamız üzerinde PXE desteğini aktif ediyoruz.

Artık Boot dosyamızı Distribution Pointlerimize dağıtarak kullanabilirsiniz.

Umarım sizlere faydalı olur…

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com